X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Przedsiębiorczy Polak oszczędza na emeryturę

2010-09-23 09:09 czwartek
Aviva we współpracy z firmą doradczą Deloitte oszacowała, ile dodatkowych oszczędności potrzebują co roku Europejczycy, aby liczyć na godną emeryturę. Najważniejszy wniosek – większość z nas powinna jak najwcześniej rozpoczynać regularne oszczędzanie na ten cel, bo świadczenia z istniejących zasobów będą niewystarczające. Skalę niedoboru oszczędności na cele emerytalne pokazuje luka emerytalna.

Luka emerytalna wskazuje, ile dodatkowych oszczędności potrzebują zgromadzić osoby, które zamierzają przejść na emeryturę w latach 2011-2051, aby była ona na poziomie 70 proc. ostatniej pensji. Taki poziom dochodów na emeryturze przyjęto za satysfakcjonujący zgodnie z definicją OECD i oczekiwaniami społecznymi.

Roczny niedobór oszczędności emerytalnych w skali Europy wynosi 1,9 biliona euro – czyli 19 proc. szacowanego PKB krajów Unii Europejskiej w 2010 roku.

Lepsze wyobrażenie o problemach systemów emerytalnych daje roczna luka emerytalna wyliczona dla poszczególnych państw. Dla Polski wynosi ona 68,8 mld euro, czyli 275,2 mld zł rocznie – i jest znacznie mniejsza od niedoborów oszczędności emerytalnych Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec czy Hiszpanii.  

Przeciętna indywidualna luka oszczędności na cele emerytalne, wyliczona dla obecnie pracujących Polaków, wybierających się na emeryturę w ciągu najbliższych 40 lat, wynosi 3 400 euro, czyli 13 600 zł rocznie. Oznacza to, że tyle powinien co roku dodatkowo zaoszczędzić statystyczny Kowalski z tej grupy. Niedobór ten jest mniejszy od średniej w przypadku osób rozpoczynających dopiero pracę i większy dla osób bliższych wieku emerytalnego.

Publikując ten raport, nie chcemy wzbudzać lęku o przyszłość, lecz pokazać skalę wyzwań stojących przed systemami emerytalnymi. Zachęcamy pracujących Polaków, by zamiast bezproduktywnie martwić się o przyszłe emerytury, wyrobili sobie nawyk regularnego oszczędzania nawet niewielkich kwot w trzecim filarze. Dwadzieścia lat życia w gospodarce wolnorynkowej nauczyło Polaków przedsiębiorczości. Najwyższy czas, abyśmy w podobny sposób zaczęli myśleć o swoich emeryturach – mówi Maciej Jankowski, prezes grupy Aviva w Polsce.

Aviva jest nie tylko liderem rynku funduszy emerytalnych pod względem aktywów (blisko 50 mld zł), ale także jednym z największych uczestników rynku trzeciego filaru (wartość aktywów można oszacować na 10 mld zł).

Oferta Avivy w ramach trzeciego filaru obejmuje:
  • ubezpieczenia i fundusze inwestycyjne – przede wszystkim z regularnymi wpłatami, które najlepiej mobilizują klientów do inwestowania i kształtują kulturę oszczędzania
  • rachunki dedykowane w ramach indywidualnych ubezpieczeń na życie o charakterze ochronno-inwestycyjnym
  • ubezpieczenia inwestycyjne ze składką jednorazową
  • grupowe ubezpieczenia na życie z programem inwestycyjnym
  • Pracownicze Programy Emerytalne (PPE)
  • Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – obecna formuła prawna zawiera zbyt wiele ograniczeń, których nie równoważą korzyści ze zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki).

Aviva jako jeden z niewielu podmiotów w Polsce oferuje też gwarantowaną rentę kapitałową. Klient zawierający taką umowę wpłaca jednorazowo kapitał, a w zamian otrzymuje gwarancję regularnej, dożywotniej wypłaty świadczeń. Aviva w Polsce wypłaca obecnie renty kapitałowe kilkuset osobom.

Kontakt:

Bohdan Białorucki,
rzecznik prasowy,
tel. (22) 557 43 41; 501 781 140,
bohdan.bialorucki@aviva.pl

Grzegorz Mathea,
tel. (22) 557 43 70,
grzegorz.mathea@aviva.pl

Informacja prasowa Avivy z dnia 22.09.2010 r.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Wiadomości
« zapisz siďż˝ na Newsletter
  • 2010-09-28 11:43 wtorek ~max | [+] odpowiedz
    Dobrze że są robione takie analizy, ale lepiej nie mieć nic wspólnego z Avivą w Polsce, może w GB tak ale u na jeszcze wiele lat musi minąć...
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Weksel - dokument wystawiony zgodnie z prawem ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.