X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Poradnik ZUS: Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorców

Przedsiębiorca prowadzący własną firmę podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Jednak nie wszystkie rodzaje ubezpieczeń są dla niego obowiązkowe. Dobrowolne jest ubezpieczenie chorobowe.

Zgłoszenie na druku ZUS ZUA

Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje na wniosek osoby prowadzącej działalność składany na formularzu ZUS ZUA. Przedsiębiorca podlega temu ubezpieczeniu od dnia wskazanego we wniosku, jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony.

Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje również w sytuacji, gdy osoba prowadząca działalność nie zgłosiła tego faktu w dokumencie ZUS ZUA, ale rozliczyła i opłaciła w terminie oraz w pełnej wysokości składkę na ubezpieczenia społeczne łącznie ze składką na ubezpieczenie chorobowe.   

Nieterminowa opłata przyczyną ustania ubezpieczenia

Gdy przedsiębiorca zamierza zrezygnować z ubezpieczenia chorobowego może to zrobić zgłaszając wyrejestrowanie na formularzu ZUS ZWUA. Wówczas ubezpieczenie ustaje od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony.

Nie jest to jednak jedyna przyczyna wyłączenia z omawianego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie chorobowe - porównaj oferty!  >>>

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.