X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Poradnik ZUS: Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorców

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje również z powodu nieopłacenia składki w terminie lub w sytuacji opłacenia jej w niepełnej wysokości. Wówczas wyłączenie z ubezpieczenia następuje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który przedsiębiorca nie opłacił składki lub zapłacił składkę w nieprawidłowej wysokości.

Jeżeli jednak za część miesiąca został pobrany zasiłek, ubezpieczenie chorobowe ustaje od dnia następnego po dniu, za który zasiłek przysługuje. W przypadku ustania ubezpieczenia chorobowego z powodu nieopłacenia w terminie należnej składki, osoba prowadząca działalność może wystąpić z wnioskiem do jednostki terenowej ZUS o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie.

We wniosku należy podać przyczyny nieopłacenia składki w terminie.

Podstawa wymiaru i wysokość składki

Podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe dla osoby prowadzącej działalność stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli kwota zadeklarowana nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy, a dla osób korzystających z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne – kwota zadeklarowana nie niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Warto zapamiętać, że podstawa wymiaru na omawiane ubezpieczenie nie może przekroczyć miesięcznie 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Natomiast wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru.

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Składka jednorazowa - jednorazowa wpłata kwoty, jaką zobowiązany ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.