X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

ZUS - ubezpieczenia a urlop macierzyński i wychowawczy

2010-08-04 09:03 środa
Jeśli zostałaś mamą i pobierasz zasiłek macierzyński lub jesteś na urlopie wychowawczym, podlegasz obowiązkowi ubezpieczenia społecznego emerytalnego i rentownego.

Kiedy nie masz obowiązku ubezpieczenia?

Obowiązek ten nie ma prawa bytu w przypadku, gdy posiadasz już ustalone prawo do emerytury lub renty, albo z jakiegoś innego powodu masz obowiązek ubezpieczeń społecznych. Taka sytuacja występuje, gdy:
 • pobierasz stypendium sportowe;
 • wykonujesz pracę na umowę zlecenie (zawartą z własnym pracodawcą lub innym podmiotem);
 • podejmujesz dodatkowe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę (zawarte z własnym lub innym pracodawcą);
 • prowadzisz pozarolniczą działalność.

Pamiętaj, że masz obowiązek sama zgłosić pracodawcy, że wyniknęła któraś z wyżej wymienionych okoliczności!
 
A jeśli posiadasz więcej niż jedną umowę o pracę?

Co w przypadku zatrudnienia u dwóch pracodawców albo posiadania dwóch umów o pracę u jednego pracodawcy? Wtedy powinnaś sama wskazać, który z nich ma być płatnikiem Twoich składek - oczywiście jeżeli u obydwu z nich przebywasz na urlopie wychowawczym.

Szczególne przypadki, gdy wciąż podlegasz ubezpieczeniu

Jeśli podczas twojego pobytu na urlopie wychowawczym lub pobierania zasiłku macierzyńskiego wystąpi któraś z niżej wymienionych sytuacji, również podlegasz ubezpieczeniu społecznemu:
 • zawarłaś umowę o dzieło z własnym pracodawcą (z tytułu urlopu wychowawczego lub zasiłku macierzyńskiego);
 • rodzisz kolejne dziecko w trakcie trwania urlopu wychowawczego i nabywasz tym samym prawo do zasiłku (z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego);
 • masz dwie umowy o pracę i w związku z tym pobierasz dwa zasiłki (z tytułu pobierania obu zasiłków);
 • posiadasz gospodarstwo rolne (z tytułu urlopu wychowawczego lub pobierania zasiłku);
 • pobierasz zasiłek macierzyński z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i kontynuujesz wykonywanie pozarolniczej działalności, z której nabyłaś prawo do zasiłku (z tytułu pobierania zasiłku).

Twój pracodawca może spać spokojnie


Składki na ubezpieczenia rentowe i emerytalne w całości finansowane są przez budżet państwa. Pracodawca ma obowiązek jedynie wykazać należne składki w odpowiednich dokumentach rozliczeniowych.

Wysokość składek

Składki, jednakowe dla wszystkich, wyrażone są w procentach i wynoszą:
 • na ubezpieczenia emerytalne - 19,52 % podstawy wymiaru;
 • na ubezpieczenia rentowe - 6 % podstawy wymiaru.

Podstawa wymiaru, gdy przebywasz na urlopie wychowawczym

Jeszcze do 30 kwietnia 2004 r. podstawę wymiaru stanowiła kwota zasiłku stałego z pomocy społecznej. Natomiast od maja jest to kwota odpowiadająca wysokości świadczenia pielęgnacyjnego, która wynosi
420 zł.

Ile wyniesie składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jeśli zaczniesz urlop w połowie miesiąca, np. 15 lipca? Najpierw 420 zł dzielimy przez liczbę dni miesiąca, która w tym przypadku wynosi 31, a potem mnożymy przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu, a więc 17. Po zaokrągleniu do pełnych groszy otrzymujemy podstawę wymiaru w wysokości 230 zł 32 gr. Następnie obliczamy składkę, która wynosi:
 • dla ubezpieczenia emerytalnego: 44 zł 96 gr,
 • dla ubezpieczenia rentownego: 13 zł 82 gr.

Podstawa wymiaru, gdy pobierasz zasiłek macierzyński


Jeśli pobierasz zasiłek macierzyński, twoją podstawę wymiaru stanowi pełna kwota zasiłku.

Ile wyniesie zatem podstawa wymiaru, jeśli np. przez 5 dni w danym miesiącu wykonywałaś umowę zlecenie? Przyjmijmy, że pobierałaś zasiłek macierzyński za lipiec w wysokości 1500 zł. Jednak równocześnie od 5 do 9 lipca pracowałaś na umowę zlecenie. Wobec tego powinnaś kwotę zasiłku (1500 zł) podzielić przez liczbę dni zasiłkowych (lipiec ma 31 dni). W ten sposób otrzymujemy kwotę zasiłku za 1 dzień równą 48 zł 39 gr. Mnożymy to przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu (31-5=26), otrzymując w ten sposób podstawę wymiaru w wysokości 1258 zł 14 gr.

Uwaga! Roczna podstawa wymiaru nie może przekroczyć pewnej kwoty, wynoszącej trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy!
 

Ubezpieczeniaonline.pl/ Ubezpieczenie.com.pl
Zobacz także
« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.