X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Zawieszenie prawa do renty socjalnej

2011-02-10 10:05 czwartek
Przemysław Gogojewicz
Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu w razie osiągania przez osobę uprawnioną przychodu m.in. z tytułu działalności, podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się zatrudnienie, służbę np. w policji, straży granicznej, inną pracę zarobkową albo prowadzenie działalności pozarolniczej.

Oznacza to, że zawieszeniu podlega renta socjalna w razie osiągania przychodów z tytułu zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na zawieszenie prawa do renty socjalnej wpływa zatem przychód uzyskany z tytułu:
  • wykonywania pracy w ramach stosunku pracy,
  • wykonywania pracy nakładczej, na podstawie umowy o pracę nakładczą,
  • wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu tych umów,
  • wykonywania umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenie lub umowa agencyjna), do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpraca przy wykonywaniu tej umowy,
  • wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia, agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie w przepisami kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu, umowy o dzieło, zawartej z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy,
  • pozarolniczej działalności gospodarczej oraz współpracy przy jej wykonywaniu,
  • wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych i w zespołowych gospodarstwach rolnych tych spółdzielni,
  • pobierania stypendium sportowego, w wysokości stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.
Za przychód mający wpływ na kwestię zawieszenia prawa do renty socjalnej traktuje się również kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Ustalając przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych dla celów zawieszenia świadczenia, przyjmuje się również przychody uzyskane przez osoby wyłączone z obowiązku ubezpieczeń społecznych z uwagi na posiadanie ustalonego prawa do renty rodzinnej albo wykonujące działalność niepodlegającą temu obowiązkowi z uwagi na podleganie obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu - wówczas uwzględnia się łączną kwotę przychodu.

Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody, w łącznej kwocie wyższej niż 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych.

W celu ustalenia, czy zachodzą przesłanki zawieszenia prawa do renty socjalnej, świadczeniobiorca jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia organu wypłacającego rentę socjalną - w formie pisemnego oświadczenia - o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do renty.

W przypadku, gdy z oświadczenia złożonego przez świadczeniobiorcę wynika, że przychód będzie osiągany również w następnych miesiącach, prawo do renty zawiesza się do czasu przedłożenia oświadczenia o zaprzestaniu osiągania tego przychodu.

Gdy natomiast oświadczenie wskazuje, że przychód miał charakter jednorazowy, świadczenie podlega zawieszeniu tylko za miesiąc, w którym został uzyskany.

W przypadku, gdy składki na ubezpieczenia społeczne są odprowadzane przez płatnika składek, osoba pobierająca rentę socjalną jest obowiązana do przedstawienia zaświadczenia określającego kwotę przychodu.

Organ wypłacający rentę socjalną może wystąpić do urzędu skarbowego o przekazanie informacji o wysokości przychodów objętych podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne lub informacji o opodatkowaniu działalności na zasadzie karty podatkowej, w celu dokonania weryfikacji oświadczenia złożonego przez osobę pobierającą rentę.

Za nienależnie pobrane uważa się świadczenie wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do niego albo wstrzymania jego wypłaty w całości bądź części, jeżeli osoba pobierająca świadczenie była pouczona o braku prawa do jego otrzymania.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 7 sierpnia 2007 r. III AUa 1327/2006

Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu w razie osiągania przez osobę uprawnioną przychodu m.in. z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej; Dz. U. Nr 135 poz. 1268; dalej jako - u.r.s.).

Oznacza to, że zawieszeniu podlega renta socjalna w razie osiągania przychodów z tytułu zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo pozarolniczej działalności gospodarczej. W tym zakresie zastosowanie znajdują przepisy art. 104 ust. 1-4 i ust. 6 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.jedn.: Dz. U. 2009 r. Nr 153 poz. 1227; - u.e.r.).

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
www.gogojewicz.com
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Choroba psychiczna - choroba zakwalifikowana w Międzynarodowej Statystycznej ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.