X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Zasiłek macierzyński w przypadku ustania zatrudnienia

2011-02-17 09:15 czwartek
Przemysław Gogojewicz
Warunkiem uzyskania zasiłku macierzyńskiego jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. Pracownicy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą przystępują do tego ubezpieczenia dobrowolnie.

Kobieta ciężarna jest objęta szczególną ochroną i z tego względu pracownicy, która została zwolniona w okresie ciąży z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje szczególne świadczenie, jakim jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Bez znaczenia przy tym jest, w którym miesiącu ciąży nastąpiło zwolnienie. Będąca w takiej sytuacji ubezpieczona otrzymuje ten zasiłek do dnia porodu, a po porodzie przysługuje jej zasiłek macierzyński skrócony o okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. zmniejszony o 2 tygodnie (art. 30 ust. 2 ustawy o świadczeniach).

Natomiast w razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje ojcu dziecka (jeżeli jest ubezpieczony) albo innemu członkowi rodziny (również ubezpieczonemu), jeżeli w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przerywa zatrudnienie lub inną działalność zarobkową (art. 29 ust. 4 ustawy o świadczeniach).

Prawo do zasiłku macierzyńskiego ma również ojciec dziecka w przypadku, gdy matka rezygnuje z części urlopu macierzyńskiego (po wykorzystaniu oczywiście co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego). W tej sytuacji ojciec dziecka otrzymuje zasiłek macierzyński za pozostały do wykorzystania okres (art. 29 ust. 4a ustawy o świadczeniach).

W przypadku zlikwidowania firmy zasiłek macierzyński nadal będzie przysługiwał w pewnej wysokości. I tak w razie urodzenia dziecka po ustaniu zatrudnienia lub w czasie urlopu wychowawczego zasiłek macierzyński przysługuje przez okres skrócony o 2 tygodnie, tj. przez okres 18, 29, 31, 33 lub 35 tygodni liczonych od dnia porodu.

Zasiłek macierzyński w czasie urlopu wychowawczego przysługuje przez okres skrócony o 2 tygodnie tylko wówczas, gdy pełny wymiar urlopu macierzyńskiego przypada w całości w czasie udzielonego urlopu wychowawczego.

Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony pracownicy urlop wychowawczy, pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński w pełnym wymiarze, bez skracania o 2 tygodnie, tj. przez okres odpowiednio 20, 31, 33, 35 lub 37 tygodni, liczonych od dnia porodu.

W przypadku urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, ubezpieczona ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres 8 tygodni (56 dni) po porodzie, nie krócej niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. W razie śmierci dziecka po upływie 8 tygodni życia, ubezpieczona zachowuje prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

Zasiłek macierzyński nie przysługuje natomiast:
 • gdy na podstawie przepisów o wynagradzaniu pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia,
 • w trakcie przebywania na urlopie bezpłatnym,
 • gdy pracownica jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności, chyba że osoba ta wykonuje odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.
Warto wiedzieć, że zasiłek macierzyński wypłacany jest przez okres urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Przysługuje on ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:
 • urodziła dziecko,
 • przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
 • przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia, na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy to rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem).
Aby więc nabyć prawo do zasiłku macierzyńskiego, należy w pierwszej kolejności zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego. Warto przy tym podkreślić, że prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje bez okresu wyczekiwania i wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku (art. 31 ustawy o świadczeniach).

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem ściśle związanym z realizacją obowiązków rodzicielskich i wypłacany jest przez okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (art. 29 ust. 5 ustawy o świadczeniach). Jeżeli więc pracownica traci prawo do urlopu macierzyńskiego (np. dziecko umrze lub zostaje oddane do adopcji), traci również prawo do zasiłku.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego pomniejsza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik łączy korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu na zasadach określonych w art. 182(1) Kodeksu pracy.

Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka wynosi:
 • 20 tygodni (140 dni) - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
 • 31 tygodni (217 dni) - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
 • 33 tygodnie (231 dni) - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
 • 35 tygodni (245 dni) - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
 • 37 tygodni (259 dni) - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje także ojcu dziecka, który:
 • uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub
 • przerwał w tym celu działalność zarobkową.

Podstawa prawna:
Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
(Dz.U z 2010 Nr 77; poz 512).

Przemysław Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
www.gogojewicz.com
Zobacz także
« powrót do działu: Porady eksperta
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Fundusz inwestycyjny zamknięty - polega na zakupie certyfikatów inwestycyjnych, ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.