X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Wszystko o ubezpieczeniach NFZ po studiach i w trakcie ich trwania

2010-02-01 08:40 poniedziałek
Magdalena Różańska
Student po ukończeniu 26 roku życia na studiach dziennych, wieczorowych oraz zaocznych a ubezpieczenie zdrowotne

Osobie po ukończeniu 26 roku życia, która nadal studiuje (studia dzienne, wieczorowe, zaoczne, doktoranckie), przysługuje prawo zwrócenia się z prośbą do uczelni o opłacanie składek zdrowotnych bez wskazania górnej granicy wieku. Czyli do momentu ukończenia studiów uczelnia powinna opłacać składki.

Jeżeli student:
 • studiów zaocznych oraz wieczorowych jest osobą pracującą na umowę o pracę, wówczas zakład pracy gwarantuje zarówno jemu, jak i rodzinie ubezpieczenie,
 • studiów zaocznych lub wieczorowych pracuje na umowę zlecenie, wówczas zwraca się z prośbą do uczelni o zagwarantowanie jemu oraz jego rodzinie (pod warunkiem, że współmałżonek nie pracuje) ubezpieczenia zdrowotnego,
 • studiów doktoranckich pracuje na umowę zlecenie, wówczas składka odprowadzana jest od umowy zlecenie.
Kiedy student jest na ubezpieczeniu rodziców, a kiedy powinien zgłosić się jako bezrobotny?

Do momentu ukończenia 26 roku życia, osoba studiująca podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu wraz z rodzicami lub opiekunami prawymi. Po ukończeniu tego wieku, należy zwrócić się z prośbą do uczelni o opłacanie składek zdrowotnych bez wskazania górnej granicy wieku.

Jakie są opłaty za przerwę w ubezpieczeniu NFZ i kiedy trzeba je płacić?

Fundusz Zdrowia uzależnia powtórne objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym, od wniesienia opłaty, której wysokość zależy od długości przerwy w ubezpieczeniu:
 • w okresie od 3 miesięcy do roku - 663,49 zł
 • w okresie powyżej 1 roku do 2 - 1 658,73 zł
 • w okresie powyżej 2 lat do 5 lat - 3 317,45 zł
 • w okresie powyżej 5 lat do 10 lat - 4 976,18 zł
 • w okresie powyżej 10 lat - 6 634,90 zł
Karę nalicza się, biorąc pod uwagę ostatni okres ubezpieczeniowy.

Przykład:

Janina Kowalska nie podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu przez 5 lat . W końcu zarejestrowała się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, przez co nabyła prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Po miesiącu postanowiła ubezpieczyć się w Dobrowolnym Ubezpieczeniu Zdrowotnym. Ponieważ przerwa między ubezpieczeniem jej jako osoby bezrobotnej a zgłoszeniem się do NFZ była mniejsza niż 3 miesiące kara nie jest naliczana. Pod uwagę nie jest brany okres pięcioletniego braku ubezpieczenia. Jeżeli przerwa byłaby większa niż 3 miesiące, wówczas kara jest naliczana zgodnie z wyliczeniami powyżej.

Jeśli osoba nie podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu przez 5 lat i nie zarejestrowała się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, a zgłosiła się do Dobrowolnego Ubezpieczenia Zdrowotnego, wówczas opłata jest naliczana za cały pięcioletni okres braku ubezpieczenia. Karę należy zapłacić przed odebraniem polisy zdrowotnej z NFZ. W przypadku braku płatności nie zostanie wydana Polisa, a w konsekwencji zerwanie umowy ubezpieczenia.

Czy jest jakieś ubezpieczenie prywatne zastępujące NFZ?

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne pełnią rolę DODATKOWEGO do publicznego ubezpieczenia zdrowotnego. NIE ZASTĘPUJĄ go całkowicie. Zakres świadczeń we wszystkich prywatnych ubezpieczeniach zdrowotnych jest uboższy niż w przypadku ubezpieczenia w NFZ. Jeżeli nie opłacasz składek ZUS, przy korzystaniu wyłącznie z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, musisz się liczyć z możliwością poniesienia dodatkowych kosztów.

Przykład: w nagłym wypadku wezwana karetka wiezie nas do szpitala publicznego, gdzie zostajemy poddani skomplikowanej operacji, po której czeka nas długotrwały powrót do zdrowia. W takiej sytuacji będziemy musieli zapłacić za karetkę, za pobyt w szpitalu, za operację. Prywatne ubezpieczenia zdrowotne pokryją za nas najwyżej ułamek całej kwoty, wypłacając nam pieniądze w ramach tak zwanego zasiłku szpitalnego czy operacyjnego.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne kupuje się PRZED, a nie PO. Czyli - jeśli zachorujesz i będziesz chciał się ubezpieczyć, ubezpieczyciel może wykluczyć świadczenia związane z Twoją chorobą, znacznie podnieść składkę, a nawet odmówić zawarcia polisy.

Jak działają prywatne ubezpieczenia zdrowotne?


Jeżeli zachorujesz i zajdzie konieczność wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalisty, czy też wykonania jakichś badań, możesz się udać z kartą prywatnego ubezpieczenia do placówki medycznej współpracującej z towarzystwem ubezpieczeń i tam skorzystać bezpłatnie ze świadczeń medycznych, które znajdują się w zakresie ubezpieczenia.

Dlaczego warto?


W zależności od wybranego wariantu, możesz:
 • Uzyskać dostęp do lekarzy, badań i zabiegów na najwyższym poziomie;
 • Oszczędzić swój czas - nie będziesz stał w kolejkach ani czekał na specjalistyczne badania;
 • Chodzić do swojego stałego, zaufanego lekarza;
 • Będziesz leżał w szpitalu w komfortowych warunkach;
 • Otrzymasz dodatkowe pieniądze w razie leczenia w szpitalu lub wypadku;
 • Chodzisz do dentysty na koszt ubezpieczyciela;
 • Otrzymasz komfortową opiekę zdrowotną w czasie ciąży;
 • Oszczędzasz swoje pieniądze - płacisz za jedną polisę, a do lekarzy chodzisz bez limitu;
 • Możesz korzystać z najlepszych prywatnych placówek medycznych w Twojej okolicy - dzięki polisie, będą dostępne również dla Ciebie.

Jak się ubezpieczyć prywatnie w NFZ, ile to kosztuje i jak to załatwić?

Wszystkie osoby, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego, mogą ubezpieczyć się w Narodowym Funduszu Zdrowia. W tym celu należy złożyć pisemny wniosek w dowolnie wybranym Oddziale Wojewódzkim NFZ. Wniosek zawiera podstawowe dane osobowe. Wypełniony wniosek, złożony w Oddziale NFZ, jest rozpatrywany niezwłocznie. Następnie z wnioskodawcą zawierana jest umowa, na mocy której ubezpieczony zostaje członkiem NFZ i ma prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych. Warunkiem koniecznym jest oczywiście terminowe opłacanie składki. Składka na ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: październik, listopad, grudzień 2009 r. wynosiła 298,57 zł miesięcznie.


Magdalena Różańska


Zobacz także
« powrót do działu: Porady eksperta
« zapisz się na Newsletter
 • 2016-06-13 13:50 poniedziałek ~P.... | [+] odpowiedz
  Zostałem skreślony z listy studentów i mija czas 4 miesięcznej opieki darmowej. Czy mogę ubezpieczać się w nfz w taki sposób, żeby nie było przerw powyżej 3 miesiące, czyli de facto jeśli np. dziś ko... czytaj dalej »
 • 2014-07-22 23:13 wtorek ~karol | [+] odpowiedz
  Witam, mam następujący problem: od około roku nie jestem studentem, nie pracowałem i nie ubezpieczałem się przez UrządPracy czy w inny możliwy sposób, czy teraz podejmując pracę będę musiał zapłacić... czytaj dalej »
 • 2012-08-27 15:08 poniedziałek ~absolwent | [+] odpowiedz
  Niestety nie ma tu informacji o tym, co się dzieje PO studiach. Zwłaszcza zasadniczego problemu - ile czasu dla kogo ważne jest ubezpieczenie.
 • 2012-08-13 21:45 poniedziałek ~daria | [+] odpowiedz
  W tym roku skończyłam naukę w liceum i chcę iść na studia zaoczne.Do tej pory byłam dopisana do ubezpieczenia taty(rencisty)w krusie.Kiedy dzwoniłam do krusu powiedziano mi,że oni mnie nie będą ubezpi... czytaj dalej »
 • 2011-04-11 14:00 poniedziałek ~Kamil | [+] odpowiedz
  Powód? a co ze studentami którycha rodzice czy opiekunowie pracują za granica? albo nie moga podjac pracy czy zapisac sie do urzedu pracy? Trzeba myslec o wszystkich, a nie pisac ogólnikowo.
 • 2010-09-13 13:10 poniedziałek ~Gosia | [+] odpowiedz
  Witam. Uzyskałam absolutorium na studiach 9.06.2010 roku. 3.08.2010 roku zarejestrowałam się w PUP. Wtedy dowiedziałam się że zostałam przez tą instytucję ubezpieczona. Chciałabym skorzystać z wizyty ... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Franszyza redukcyjna - zastrzeżona w warunkach ubezpieczenia kwota, ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.