X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Studencie! 26 lat i co dalej?

2007-03-07 14:45 środa
logozus
Prawo to wygasa jednak wcześniej, jeżeli osoba taka podejmie pracę (czy to w kraju, czy za granicą) - osoba zatrudniona w kraju unijnym podlega ubezpieczeniu opłacanemu przez pracodawcę, w lokalnej instytucji ubezpieczeniowej - odpowiedniku NFZ.

Kiedy ukończysz 26 lat i nadal sie uczysz

Zadzwoniliśmy do NFZ podając się za studenta, który nie skończył jeszcze studiów, ale ukończył 26 lat. Odmówiono mu przyjęcia w przychodni, z której dotychczas korzystał. Pracownik NFZ zalecił następujące rozwiązania:
  1. podjęcie pracy - w przypadku studenta dziennego tego konkretnego niemożliwe
  2. zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako bezrobotny - to samo co wyżej studenci nie mogą
  3. uzyskanie informacji na uczelni czy jest możliwe opłacanie składek za tego studenta jeszcze przez ten rok akademicki pomimo ukończenia 26 lat - wg nfz, jest taka możliwość o ile uczelnia się zgodzi
  4. wykup dobrowolnego ubezpieczenia społecznego - przy tych opcjach nie ma żadnej kary za przerwę w ubezpieczeniu społecznym
  5. wykup prywatnego ubezpieczenia, ale w przypadku powrotu do ubezpieczenia społecznego, będzie naliczona kara za przerwę w ubezpieczeniu społecznym - czyli opcja najmniej korzystna
Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ

Gdy wygaśnie prawo do świadczeń zdrowotnych, można zawrzeć z NFZ umowę ubezpieczenia dobrowolnego. Prawo do zawarcia takiej umowy przysługuje każdemu, kto nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Umowę należy wypowiedzieć w przypadku podjęcia pracy - czy to w kraju, czy za granicą. Warunkiem zawarcia umowy jest jednak wniesienie dodatkowej opłaty. Jej wysokość jest zróżnicowana i uzależniona od okresu nieobjęcia ubezpieczeniem i wynosi odpowiednio:
  • 20% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie od 3 miesięcy do roku (obecnie 564,50 zł),
  • 50% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie powyżej roku do 2 lat (obecnie 1 411,26 zł),
  • 100% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie powyżej 2 do 5 lat (obecnie 2 822,51 zł),
  • 150% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla osoby, której przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie powyżej 5 do 10 lat (obecnie 4 233,77 zł).
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.