X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Sprawdź kiedy przysługuje Ci zasiłek pogrzebowy

Piotr Szostakiewicz
Śmierć jest wydarzeniem niezwykle smutnym. Nie mówiąc już o żalu i bólu jaki wywołuje odejście ukochanej osoby, śmierć powoduje także dotkliwe konsekwencje finansowe dla rodziny zmarłego. W kwestii kosztów pogrzebu możemy jednak liczyć na pomoc państwa.

Za kogo przysługuje nam zasiłek?

Środki z zasiłku pogrzebowego należą nam się z tytułu ubezpieczenia rentowego, w przypadku śmierci:
 1. ubezpieczonego;
 2. osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
 3. osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
 4. osoby pobierającej zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia;
 5. członka rodziny osoby wymienionej w pkt.1 i 2.
W kwestii regulacji prawnej za członków rodziny uważa się:
 • dzieci własne;
 • dzieci drugiego małżonka;
 • dzieci przysposobione;
 • inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości, w tym również w ramach rodziny zastępczej;
 • wnuki i rodzeństwo;
 • małżonek (wdowa i wdowiec);
 • rodzice (w tym ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające).
Komu zostanie wypłacony zasiłek?

Osoba, która pokryła koszty pogrzebu powinna zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o wypłatę zasiłku pogrzebowego. Jednak nie musi być ona członkiem rodziny. Może to być również:
 • pracodawca zmarłego;
 • dom pomocy społecznej;
 • gmina;
 • powiat;
 • osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego.
Jeśli zdarzy się sytuacja, że koszty pogrzebu pokryje więcej niż jedna osoba, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi proporcjonalnie do poniesionego wydatku.

Wysokość zasiłku pogrzebowego


Środki na pokrycie kosztów pogrzebu przysługują w wysokości 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci. Kwotę tę wylicza się miesięcznie, zaczynając od trzeciego miesiąca kalendarzowego kwartału na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.
Inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku, gdy za pokrycie kosztów pogrzebu odpowiada pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, instytucja zakonna lub diecezjalna oraz inna osoba niż członek rodziny. Wtedy wysokość zasiłku równa jest wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, jednak nie wyższej niż 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Obecnie wartość zasiłku pogrzebowego wynosi 6193,10 zł.

Uwaga! Zasiłek pogrzebowy ulega przedawnieniu! Prawo do niego wygasa po okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której przysługuje nam zasiłek.


Dokumenty potrzebne do wypłaty zasiłku pogrzebowego:
 • wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego;
 • rachunki poniesionych kosztów pogrzebu (potrzebne są oryginały tych dokumentów, jednak w przypadku, gdy zostały one złożone w banku, wystarczą kopie rachunków potwierdzone przez bank);
 • skrócony odpis aktu zgony;
 • dokumenty, które potwierdzają pokrewieństwo lub powinowactwo, a więc skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty.
Jeżeli pogrzeb zorganizowany został przez państwo, organizację polityczną lub społeczną, niezbędne jest zaświadczenie właściwego organu administracji państwowej lub organizacji stwierdzające pokrycie kosztów pogrzebu oraz rachunki kosztów poniesionych przez osobę występującą z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy.

Piotr Szostakiewicz
Zobacz także
« powrót do działu: Porady eksperta
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Zakład ubezpieczeń - inaczej towarzystwo ubezpieczeń, ubezpieczyciel, asekurator podmiot ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.