X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Renta rodzinna- komu i kiedy przysługuje?

Piotr Szostakiewicz
Czym jest renta rodzinna?

Renta rodzinna jest to świadczenie pieniężne, które przyznawane jest i wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jej cel to zagwarantowanie najbliższym członkom rodziny zmarłego rekompensaty w postaci środków pieniężnych. Aby zasiłek ten został wypłacony, zarówno zmarły jak i jego rodzina muszą spełniać szereg wymogów.

Kto może otrzymać rentę rodzinną?


Renta rodzinna należy się najbliższym członkom rodziny zmarłego, a więc:
•    dzieciom,
•    rodzeństwu,
•    wnukom,
•    rodzicom,
•    wdowie/wdowcu po zmarłej osobie.

Jakie wymogi musi spełniać zmarła osoba?

Aby rodzina mogła otrzymywać świadczenie, zmarły musiał do chwili śmierci:
•    pobierać emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, lub
•    pracować i mieć ubezpieczenie społeczne, lub
•    pobierać zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Jeśli zmarły nie spełniał wyżej wymienionych warunków, ale spełniał warunki do otrzymania renty lub emerytury, można również ubiegać się o rentę rodzinną.

Jakie warunki musi spełniać rodzina?

Renta rodzinna przysługuje zarówno własnym, jak i przysposobionym dzieciom drugiego małżonka. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia 16. roku życia lub, jeżeli dziecko kontynuuje naukę do 25. roku życia. Prawo do renty przedłuża się dodatkowo o rok w przypadku ukończenia 25 roku życia podczas ostatniego roku studiów w szkole wyższej. W przypadku całkowitej niezdolności do pracy świadczenie uprawniony może pobierać dożywotnio.
Wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie również mają prawo do renty rodzinnej. Warunkiem jest to, że zmarły musiał zacząć się nimi opiekować przed ukończeniem przez nich pełnoletniości oraz na rok przed własną śmiercią. Dodatkowo muszą spełniać takie warunki jak dzieci własne. Jeżeli chodzi o kwestię przyjęcia na wychowanie rok przed śmiercią, istnieje pewien wyjątek. Założenie to nie mam mocy, w przypadku, gdy śmierć była wynikiem wypadku i dzieci te nie posiadały prawa do renty po zmarłych rodzicach. Jeżeli rodzice żyją, wymogiem jest niemożność zapewnienia przez nich utrzymania lub fakt, że ubezpieczony (zmarły) albo jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.

Wdowa ma prawo do renty rodzinnej jeśli spełniła jeden z niżej wymienionych warunków:
•    ukończyła w chwili śmierci męża 50 lat, 
•    była niezdolna do pracy,
•    wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16. roku życia, a jeżeli uczą się - 18. roku życia lub są całkowicie niezdolne do pracy,
•    ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania ww. dzieci.

Jeśli wdowa była rozwiedziona z mężem lub nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, również ma prawo do renty rodzinnej. Musi jednak, oprócz wyżej wymienionych warunków, w dniu śmierci mieć prawo do alimentów. Poza tym świadczenie to przysługuje również wdowie, która nie ma środków do utrzymania. Jest ono wypłacane przez 1 rok lub przez czas uczestnictwa w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata od śmierci męża.
W przypadku wdowca obowiązują te same zasady.

Jeżeli chodzi o rodziców, mają oni prawo do świadczenia, gdy zmarły bezpośrednio przed swoją śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania. Poza tym muszą spełniać te same warunki co wdowa lub wdowiec.


Piotr Szostakiewicz
Zobacz także
« powrót do działu: Porady eksperta
« zapisz się na Newsletter
 • 2009-12-11 09:20 piątek ~porada eksperta | [+] odpowiedz
  obecnie pracuje we francji legalnie od2001 r wpolsce razem ze szkola mam przepracowane ok 12 lat czy nalezec bedzie mi sie z tych lat jakas emerytura dziekuje za odpowiedz
 • 2010-04-11 21:01 niedziela ~Paula | [+] odpowiedz
  Znajoma ma 1 ha ziemi czy koliduje to z ubieganiem się o rentę rodzinną po zmarłym mężu? Proszę o poradę.
 • 2011-01-12 12:40 środa ~ania | [+] odpowiedz
  JESTEM MAMĄ 4 DZIECI , PRZEZ 12 LAT BYŁAM W ZWIĄZKU ,PO 12 LATACH SIĘ ROZSTALIŚMY , MOJE PYTANIE JEST TAKIE CZY NALERZY SIĘ DZIECIOM RENTA PO OJCU , OJCIEC DZIECI UMARŁ 16 PAŻD... czytaj dalej »
 • 2011-02-02 11:06 środa ~bb | [+] odpowiedz
  Mam pytanie, mąż zmarł 7 lat temu, ja miałam wtedy 43lata ( ur. w sierpniu 1961r) i na wychowaniu syna ( urodzony w 1982 r), syn uczył się i dostał rentę po ojcu. Ja w tym roku w sierpniu kończę 50 l... czytaj dalej »
 • 2011-09-03 17:38 sobota ~KAMILA .M | [+] odpowiedz
  CZY PRZYSŁUGUJE SIĘ RENTĘ RODZINĄ CÓRCE PO ZMARŁYM OJCU.JESTEM W ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIM. JA JAKO CÓRKA OTRZYMUJE RENTĘ SOCJALNĄ OTRZYMYWANĄ PRZEZ ZUS. OJCIEC MIAŁ 50 LAT I PONAD 25 LAT PRACY,ALE OSTATNI... czytaj dalej »
 • 2012-06-27 12:47 środa ~mario | [+] odpowiedz
  przyznano mi rentę po zmarłym ojcu, ale oprócz tego pracuję; jakiej kwoty nie może przekroczyć moje wynagrodzenie, abym dalej mogła otrzymywać rentę? czy muszę zrezygnować z pracy aby dalej otrzymywać... czytaj dalej »
 • 2014-01-18 18:55 sobota ~sylwia | [+] odpowiedz
  moj tato mial 62 lata czy mojej mamie majacej57 lat przysluguje po nim reta ? tato nie byl nigdzie ubezpieczony
 • 2015-01-23 11:23 piątek ~kasia | [+] odpowiedz
  Czy mogę matkę wciągnąć na swoje ubezpieczenie po zmarłym ojcu
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczenie.com.pl Największy portal ubezpieczeniowy w Polsce. Kompendium wiedzy o ubezpieczeniach. Ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, OC i AC, mieszkania, domu, na życie, NNW, inwestycyjne, dla firm, ofe.
www.dlaagenta.pl Pierwszy w Polsce System Formularzy LEAD dla agentów Ubezpieczeniowych wszystkich towarzystw. System LEAD to prosty sposób współpracy agentów ubezpieczeniowych i klientów, którzy chcą nabyć polisę.
www.rankingofe.com.pl Notowania i Wyniki Otwartych Funduszy Emerytalnych. Porównanie OFE online. Fundusze: generali, axa, ing, polsat, nordea, allianz, aig, aegon, pzu, warta, aviva, pekao, pocztylion, bankowy.
www.agent-ubezpieczeniowy.com.pl Największy katalog agentów ubezpieczeniowych w Polsce. Agent ubezpieczeniowy Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Szczecin, PZU, Aviva, Warta...
www.smsprzypomnienie.pl Zamów bezpłatne przypomnienie SMS informujące o końcu ważności badania technicznego i polisy OC. Przypomnimy Ci o dopełnieniu koniecznych formalności.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.polisynazycie.com.pl Polisy na życie chronią Ciebie i Twoją rodzinę przede wszystkim od ryzyka nagłej, niespodziewanej śmierci. Ubezpieczenie na życie zagwarantuje spokój finansowy Twojej rodzinie.
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
www.ubezpieczenierolnicze.pl Ubezpieczenia dla rolników: KRUS, obowiązkowe, dobrowolne, z dopłatą skarbu państwa. Zamów ubezpieczenie.