X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Poradnik ZUS: Przeliczenie podstawy wymiaru emerytury

logozus

Osoba, która po przejściu na emeryturę lub rentę pracowała i z tego tytułu osiągała korzystne zarobki może złożyć wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru swojego świadczenia z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po jego przyznaniu.

W celu ponownego ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty należy wskazać zarobki z 10 kolejnych lat kalendarzowych z wybranych z ostatnich 20 poprzedzających rok złożenia wniosku o przeliczenie podstawy wymiaru lub z 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych z całego okresu zatrudnienia, poprzedzających rok zgłoszenia tego wniosku.

Wskaźnik musi być wyższy niż poprzedni

Osoba występująca z wnioskiem o przeliczenie wysokości emerytury lub renty, wśród wskazanych zarobków powinna uwzględnić te, które w całości lub w części uzyskała po przyznaniu świadczenia. Jednak ZUS dokona przeliczenia tylko wówczas, gdy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru świadczenia będzie wyższy od poprzednio ustalonego.

W przypadku ustalenia nowej podstawy wymiaru na wyżej omówionych zasadach, zarówno wysokość emerytury lub renty, jak i podstawa ich wymiaru, zostaną obliczone od kwoty bazowej obowiązującej w dacie złożenia wniosku o przeliczenie.

Ważne tylko zarobki uzyskane na emeryturze

ZUS ustali ponownie podstawę wymiaru świadczenia przysługującego emerytowi lub renciście, bez konieczności posiadania wskaźnika wysokości podstawy wyższego niż poprzednio ustalony, jeżeli do ustalenia nowej podstawy wymiaru zostaną wskazane zarobki z okresu przypadającego w całości po przyznaniu emerytury lub renty, a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru będzie co najmniej równy 130 proc.

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Składka jednorazowa - jednorazowa wpłata kwoty, jaką zobowiązany ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.