X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Poradnik ZUS: Kontynuowanie ubezpieczeń po ustaniu zatrudnienia

logozus

Osoba, która pracowała i z tego tytułu podlegała ubezpieczeniom społecznym, może dobrowolnie kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe po ustaniu zatrudnienia.

Osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, a także Polak pracujący za granicą w przedsiębiorstwach zagranicznych oraz obywatel polski zatrudniony w firmie zagranicznej na terenie Polski, nie posiadającej w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa objęty dobrowolnie ubezpieczenia emerytalnym i rentowymi, może po ustaniu tych ubezpieczeń kontynuować je dobrowolnie.

Kontynuowanie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zapewnia tym osobom ciągłość ubezpieczeń w ZUS.
 
Jednak w sytuacji, gdy okres tego ubezpieczenia przekracza 10 lat, obowiązujące przepisy nie gwarantują wypłaty minimalnego świadczenia, w wypadku gdy stan własnego konta ubezpieczonego nie będzie go zapewniał.

Objęcie ubezpieczeniem tylko na wniosek

Osoba, która zamierza kontynuować ubezpieczenia, powinna zgłosić wniosek w tej sprawie w terminie 30 dni od ustania obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Wówczas zostanie objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi od dnia wskazanego we wniosku.

Omawiany wniosek (ZUS ZUA) zainteresowany może złożyć osobiście w jednostce terenowej ZUS lub przesłać go za pośrednictwem poczty. W przypadku przesyłania wniosku, data stempla pocztowego jest równocześnie datą wpływu dokumentu do jednostki Zakładu.

Wybierz dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne >>>

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Wykup ubezpieczenia - sytuacja, w której towarzystwo ubezpieczeniowe ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.