X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pracownika

2011-11-28 11:54 poniedziałek
Przemysław Gogojewicz
Przy obliczaniu podstawy wymiaru składek pamiętać także należy o tak zwanym rocznym limicie podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowych.

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej. Po przekroczeniu powyższego limitu nie należy odprowadzać składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Pomimo tego okres ten jest traktowany, jako okres ubezpieczenia czyli jest zaliczany do stażu pracy pracownika W przypadku przekroczenia przez pracownika kwoty rocznej podstawy wymiaru składek, pracodawca zobowiązany jest zaprzestać przekazywania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nie ma żadnego problemu, gdy pracownik jest zatrudniony u jednego pracodawcy. Wtedy to on na bieżąco kontroluje, czy podstawa wymiaru składek emerytalnej i rentowych nie przekroczyła przypisanego na dany rok limitu. Jeżeli jednak pracownik jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy, obowiązek przestrzegania rocznej kwoty podstawy wymiaru składek spoczywa na pracowniku.

To pracownik jest zobowiązany zawiadomić wszystkich płatników składek o przekroczeniu limitu i to on odpowiada za skutki ewentualnego błędnego zawiadomienia powodującego nieopłacenie należnych składek.

W przypadku, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdzi opłacenie składek od nadwyżki ponad kwotę rocznej podstawy wymiaru składek, informuje o tym fakcie pracodawcę, który zobowiązany jest powiadomić pracownika.
Podkreślić jednak należy, że powyższa zasada dotyczy wyłącznie składek emerytalnej i rentowych. Pozostałe składki to jest: chorobową, wypadkową oraz zdrowotną trzeba nadal odprowadzać. 

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie: 
  • emerytalne - wynosi 19,52 % postawy wymiaru składki; 
  • rentowe - wynosi 6,00 % postawy wymiaru składki. 
Składki na ubezpieczenie emerytalne finansują w równych częściach płatnicy składek i pracownicy, zaś składki na ubezpieczenie rentowe pracownicy finansują w części 1,50 %, płatnicy składek zaś w części 4,50 %. 

Podstawa prawna:
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz. U. 2009 r. Nr 205 poz. 1585 ze zm.).
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). 

Przemysław Gogojewicz

Specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
www.gogojewicz.com
Zobacz także
« powrót do działu: Porady eksperta
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Lekarz specjalista - lekarz medycyny, który uzyskał tytuł ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.