X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Kiedy należy nam się zasiłek macierzyński mimo ustania ubezpieczenia chorobowego?

2008-12-18 09:18 czwartek
Kiedy należy nam się zasiłek macierzyński?

W ramach usystematyzowania przypomnę czym jest ubezpieczenie chorobowe. Jest to ubezpieczenie społeczne, które może być dobrowolne lub obowiązkowe. Jego celem jest z jednej strony usuwanie lub co najmniej złagadzanie skutków choroby, z drugiej natomiast zapobieganie zachorowaniom.

Jednym z głównych zadań jest świadczenie w przypadku macierzyństwa. I tutaj właśnie pojawia się pojęcie zasiłku macierzyńskiego.

Komu przysługuje zasiłek macierzyński??

Zasiłek macierzyński to świadczenie pieniężne, które wypłacane jest przez ZUS kobiecie po urodzeniu dziecka przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy, jako okres urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Przysługuje osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu urodzenia dziecka w okresie tego ubezpieczenia albo w okresie urlopu wychowawczego. Są jednak sytuacje, w których zasiłek macierzyński należy się także po ustaniu ubezpieczenia chorobowego.

Poród w czasie trwania ubezpieczenia

Pracownica dwa tygodnie po urodzeniu dziecka rezygnuje z pracy. Na jej wniosek przez ten okres zostaje jej udzielony urlop macierzyński. Co dzieje się po ustaniu dwutygodniowego urlopu?

W okresie ciąży i po porodzie zatrudniona chroniona jest przed utratą pracy. Jednak jeśli zdarzy się sytuacja, że sama zrezygnuje z pracy, wówczas za okres po rozwiązaniu stosunku zasiłek macierzyński wypłaca oddział ZUS, właściwy jej miejscu zamieszkania. Analizując nasz przypadek, ZUS powinien wypłacać kobiecie zasiłek jeszcze przez kolejne 16 tygodni (od 18 tygodni należy odjąć 2 tygodnie).

Pracownica została zatrudniona na czas określony do końca września. W sierpniu kobieta przedstawia pracodawcy zaświadczenie, że jest w siódmym miesiącu ciąży. Poród następuje 20 października. 

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Klauzule ubezpieczeniowe - zastrzeżenia w polisie ubezpieczeniowej, które ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.