X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Emerytura z innych państw Unii Europejskiej - kto ma do niej prawo?

2011-03-22 09:38 wtorek
Waldemar Grzegorczyk
Osoby, które pracowały za granicą w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii albo mieszkają bądź mieszkały w tych państwach, mogą być objęte unijną koordynacją systemów emerytalno-rentowych.
 
Unijne przepisy o koordynacji dotyczą osób migrujących zarobkowo w obrębie państw członkowskich. Celem tych przepisów jest m.in. ułatwienie wymienionym osobom nabycia uprawnień do emerytur i rent oraz pobierania świadczeń z państw członkowskich.

W których państwach obowiązuje unijna koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego?

Unijna koordynacja systemów emerytalno-rentowych obowiązuje w państwach członkowskich Unii Europejskiej, którymi są: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy.
 
Koordynacja systemów emerytalno-rentowych Polski i wymienionych wyżej państw realizowana jest na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004.
 
Dla celów unijnej koordynacji uznaje się za państwa członkowskie również kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależące do Unii Europejskiej: Islandię, Liechtenstein i Norwegię, a także Szwajcarię.
 
Koordynacja systemów emerytalno-rentowych Polski oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii realizowana jest na podstawie rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71.
 
Regulacje z zakresu koordynacji dotyczą osób, które podlegały ubezpieczeniom społecznym w państwach członkowskich, wykonując szeroko rozumianą aktywność zawodową – w szczególności jako pracownicy, osoby prowadzące działalność na własny rachunek, osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych – lub na podstawie innych tytułów do ubezpieczeń społecznych.
 
Podkreślić należy, że koordynacją objęte są jednak tylko takie osoby, które znajdują się w tzw. sytuacji unijnej, dotyczącej co najmniej dwóch państw członkowskich – czyli np. pracowały w dwóch państwach członkowskich albo pracowały w jednym państwie, a zamieszkują w innym państwie członkowskim.

Ustalenie prawa do emerytury w każdym z państw członkowskich, w którym osoba była ubezpieczona lub zamieszkiwała

Unia Europejska nie ustanowiła dotychczas jednego ponadpaństwowego systemu zapewniającego emerytury. Każde państwo członkowskie samodzielnie decyduje, komu i po spełnieniu jakich warunków zapewnia emeryturę w razie osiągnięcia wieku emerytalnego.
 
Osoba, która pracowała i podlegała ubezpieczeniom w Polsce oraz posiada okresy ubezpieczenia lub zamieszkania za granicą w państwach członkowskich, emeryturę może uzyskać zarówno z Polski, jak i z każdego innego państwa członkowskiego, w którym była ubezpieczona lub zamieszkiwała, o ile spełnia warunki wymagane do nabycia prawa do emerytury w tych państwach.
 
Jeśli więc o emeryturę ubiega się osoba posiadająca okresy pracy (ubezpieczenia) w Polsce oraz w innych państwach członkowskich, np. w Holandii, Grecji i Irlandii, ustalenia uprawnień do emerytury dokonują równolegle instytucje ubezpieczeniowe każdego z tych państw.
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
  • 2016-12-11 11:29 niedziela ~marian | [+] odpowiedz
    tak naprawdę jak to wszystko czyta człowiek w wieku65lat to dla niego jest to kielbasa nie do zjedzenia
  • 2016-02-07 21:02 niedziela ~PRZYSZLY EMERYT | [+] odpowiedz
    Gratuluje umiejętności opisywania w prostych słowach tematu i proponuje pierwsze miejsce na najdłuższe w historii zdanie. Ciężko cokolwiek zrozumieć y tego artykułu...
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Fundusz inwestycyjny otwarty - polega na zakupie jednostek ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.