X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Emerytura z innych państw Unii Europejskiej - kto ma do niej prawo?

2011-03-22 09:38 wtorek
Waldemar Grzegorczyk
Proporcjonalne obliczenie emerytury ustalonej z uwzględnieniem zagranicznych okresów ubezpieczenia lub zamieszkania przebytych w państwach członkowskich

Jeżeli do uzyskania prawa do emerytury w danym państwie członkowskim konieczne jest uwzględnienie zagranicznych okresów ubezpieczenia (zamieszkania) przebytych przez daną osobę w innych państwach członkowskich, to wysokość emerytury oblicza się w następujący sposób:
  • najpierw instytucja państwa ustalającego emeryturę oblicza teoretyczną (pełną) kwotę emerytury, jaka przysługiwałaby danej osobie, gdyby wszystkie jej okresy Ubezpieczenia (zamieszkania) zostały przebyte w państwie ustalającym świadczenie,
  • następnie, na podstawie kwoty teoretycznej instytucja ta oblicza rzeczywistą (częściową) kwotę emerytury, odpowiadającą stosunkowi okresów ubezpieczenia (zamieszkania) przebytych w państwie ustalającym świadczenie do sumy okresów ubezpieczenia (zamieszkania) przebytych we wszystkich branych pod uwagę państwach członkowskich.
Tak obliczona kwota emerytury proporcjonalnej stanowi kwotę świadczenia należną osobie zainteresowanej.
 
Według powyższych zasad ustalana jest wysokość emerytury z ZUS, do której prawo zależy od długości okresów ubezpieczenia, osobom, którym przy ustalaniu tego prawa uwzględnione zostały zagraniczne okresy ubezpieczenia (zamieszkania) przebyte w państwach członkowskich albo którym uwzględnienie okresów zagranicznych przy obliczaniu wysokości emerytury da wyższą kwotę świadczenia.
 
Ustalanie kwoty teoretycznej (pełnej) emerytury, w opisanym wyżej przypadku, następuje z uwzględnieniem następujących składników:
  • 24% kwoty bazowej,
  • po 1,3% podstawy wymiaru emerytury za każdy pełny rok okresów składkowych w Polsce i okresów ubezpieczenia lub zamieszkania (składkowych) za granicą w państwach członkowskich – z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
  • po 0,7% podstawy wymiaru emerytury za każdy pełny rok okresów nieskładkowych w Polsce i okresów zrównanych z okresem ubezpieczenia (nieskładkowych) za granicą w państwach członkowskich – z uwzględnieniem pełnych miesięcy.
Następnie na podstawie kwoty teoretycznej (pełnej) emerytury, obliczonej według podanych wyżej zasad, ustalana jest rzeczywista (częściowa) kwota emerytury z ZUS, odpowiadająca stosunkowi polskich okresów ubezpieczenia do sumy polskich i zagranicznych okresów ubezpieczenia (zamieszkania) przebytych w państwach członkowskich.
 
Na przykład, jeśli mężczyźnie urodzonemu przed 1 stycznia 1949 r. ZUS ustalił emeryturę na podstawie 15 lat polskich okresów ubezpieczenia oraz po uwzględnieniu 10 lat okresów ubezpieczenia w Belgii, polska emerytura obliczona zostanie w następujący sposób:
  • najpierw ZUS obliczy kwotę teoretyczną (pełną) emerytury, jaką zainteresowany uzyskałby, gdyby łączny okres ubezpieczenia wynoszący 25 lat (w Polsce i w Belgii) został przebyty w Polsce,
  • następnie, na podstawie kwoty teoretycznej, zostanie obliczona przez ZUS rzeczywista
  • (częściowa) kwota emerytury, odpowiadająca stosunkowi polskich okresów Ubezpieczenia do sumy polskich i belgijskich okresów ubezpieczenia; w tym przypadku będzie to 15/25 kwotyteoretycznej, ponieważ osoba zainteresowana posiada 15-letni okres ubezpieczenia w Polsce, natomiast łącznie, w Polsce i w Belgii – 25-letni okres ubezpieczenia.
ZUS przyzna osobie zainteresowanej ustaloną w ten sposób proporcjonalną emeryturę. Powyższe zasady nie mają zastosowania przy ustalaniu nowej emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, do której prawo i wysokość nie zależą od długości okresów ubezpieczenia. Wysokość nowej emerytury ustalana jest wyłącznie na podstawie polskich okresów ubezpieczenia, bez uwzględniania zagranicznych okresów ubezpieczenia (zamieszkania) przebytych w innych państwach członkowskich.
 
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
  • 2016-12-11 11:29 niedziela ~marian | [+] odpowiedz
    tak naprawdę jak to wszystko czyta człowiek w wieku65lat to dla niego jest to kielbasa nie do zjedzenia
  • 2016-02-07 21:02 niedziela ~PRZYSZLY EMERYT | [+] odpowiedz
    Gratuluje umiejętności opisywania w prostych słowach tematu i proponuje pierwsze miejsce na najdłuższe w historii zdanie. Ciężko cokolwiek zrozumieć y tego artykułu...
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.