X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Emerytura po rencie

2010-10-26 09:15 wtorek
Emerytura po rencie
Czy osobie, która pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy, przysługuje emerytura? Odpowiedź brzmi oczywiście „tak”, z tym, że dotyczy to wyłącznie osób, które ukończyły powszechny wiek emerytalny.

Taka zamiana jednego świadczenia na inne odbywa się całkowicie automatycznie i dokonywana jest przez ZUS z urzędu, co oznacza, że nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków.

W praktyce wygląda to tak, że kobiecie, która ukończyła 60 lat ZUS naliczy i wypłaci emeryturę zamiast dotychczas wypłacanej renty, a do domu przyśle list z decyzją o zamianie świadczeń i informacją o wysokości emerytury. Mężczyzna może liczyć na podobną zamianę po ukończeniu 65 roku życia.

Komu należy się emerytura "z urzędu"?

Emeryturę z urzędu przyznaje się osobom uprawnionym do renty z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy spowodowanej ogólnym stanem zdrowia. Dotyczy to zarówno osób, którym przyznano renty na podstawie obecnie obowiązujących przepisów, jak i tych, które dostały renty na podstawie przepisów wcześniejszych.

Także osoby pobierające rentę przyznaną w drodze wyjątku przez prezesa ZUS oraz osoby uprawnione do renty uczniowskiej otrzymają emeryturę z urzędu. Jedynym warunkiem dla tych wszystkich osób jest posiadanie przez nie jakiegokolwiek okresu ubezpieczeniowego (może to być choćby miesiąc), w którym podlegały one obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym.

Kiedy nie zostanie ona przyznana?

ZUS nie przyzna z urzędu emerytury osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem lub chorobą zawodową, a także osobie pobierającej rentę inwalidy wojennego lub wojskowego.
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Pośrednik ubezpieczeniowy - agent ubezpieczeniowy lub broker ubezpieczeniowy. więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczenie.com.pl Największy portal ubezpieczeniowy w Polsce. Kompendium wiedzy o ubezpieczeniach. Ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, OC i AC, mieszkania, domu, na życie, NNW, inwestycyjne, dla firm, ofe.
www.dlaagenta.pl Pierwszy w Polsce System Formularzy LEAD dla agentów Ubezpieczeniowych wszystkich towarzystw. System LEAD to prosty sposób współpracy agentów ubezpieczeniowych i klientów, którzy chcą nabyć polisę.
www.rankingofe.com.pl Notowania i Wyniki Otwartych Funduszy Emerytalnych. Porównanie OFE online. Fundusze: generali, axa, ing, polsat, nordea, allianz, aig, aegon, pzu, warta, aviva, pekao, pocztylion, bankowy.
www.agent-ubezpieczeniowy.com.pl Największy katalog agentów ubezpieczeniowych w Polsce. Agent ubezpieczeniowy Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Szczecin, PZU, Aviva, Warta...
www.smsprzypomnienie.pl Zamów bezpłatne przypomnienie SMS informujące o końcu ważności badania technicznego i polisy OC. Przypomnimy Ci o dopełnieniu koniecznych formalności.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.polisynazycie.com.pl Polisy na życie chronią Ciebie i Twoją rodzinę przede wszystkim od ryzyka nagłej, niespodziewanej śmierci. Ubezpieczenie na życie zagwarantuje spokój finansowy Twojej rodzinie.
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
www.ubezpieczenierolnicze.pl Ubezpieczenia dla rolników: KRUS, obowiązkowe, dobrowolne, z dopłatą skarbu państwa. Zamów ubezpieczenie.