X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Czy emeryt prowadzący działalność gospodarczą na zasadach ogólnych może nie płacić składek na ubezpieczenie zdrowotne?

Przepisy przewidują zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, ale tylko wówczas, gdy świadczenie emerytalne nie przekroczy miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę i dodatkowe przychody uzyskiwane z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej nie przekroczą miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury. Również w sytuacji, gdy przedsiębiorca opłaca podatek dochodowy z tytułu działalności w formie karty podatkowej, a emerytura nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia zdrowotne.

W przypadku spełnienia któregoś z wymienionych wyżej warunków przedsiębiorca nadal będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia firmy, natomiast będzie zwolniony z opłacania składek na to ubezpieczenie. Jednak zobowiązany będzie składać deklaracje rozliczeniowe, w której wykaże podstawę wymiaru składki w wysokości obowiązującej osoby prowadzące własne firmy, a składkę w wysokości “zero”. Za miesiące zwolnienia z opłacania składki na wspomniane ubezpieczenie, poza dokumentem rozliczeniowym ZUS DRA, osoba prowadząca działalność nie składa żadnych dodatkowych dokumentów.

Jeśli w danym miesiącu nie będzie spełniony żaden z wymienionych warunków, to za ten miesiąc przedsiębiorca będzie zobowiązany opłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne w pełnej wysokości, obliczoną do podstawy wymiaru obowiązującej osoby prowadzące działalność.
Zobacz także
« powrót do działu: Pytania i odpowiedzi
« zapisz się na Newsletter
  • 2015-06-24 11:41 środa ~Jaa | [+] odpowiedz
    w ramach uzupełniania proponuje również zajrzeć tutaj http://poradnik.wfirma.pl/-przedsiebiorca-ktory-nabyl-prawo-do-emerytury-moze-prowadzic-dzialalnosc-gospodarcza
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Fundusz rynku pieniężnego - fundusz, który przy zminimalizowanym ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.